مثل همان چیزی که پریناز ایزدیار گفت:/ روایت عجیبِ یک قرمزِ خالص- که عاشق مجیدی است!

منبع : دسته بندی : ورزش کد خبر : 51043 3 ماه قبل 339

به گزارش "ورزش سه"، سال 74 اینقدر ستاره در فوتبال ایران و در ترکیب استقلال و پرسپولیس دیده می‌شد که توجه کمتر کسی معطوف به ترکیب بهمن و یک هافبک- مهاجم خلاق و تکنیکی بود. فرهاد مجیدی در روزهایی در فوتبال ایران ظهور کرد که فصل گذر از دوران سنتی فرا رسیده بود و در حقیقت بازیکنانی مانند او در فوتبال ایران به تازگی ترند شده بودند. در میان آن همه ستاره باکیفیت ترکیب بهمن، فرهاد مجیدی خیلی زود چشم کادر فنی تیم‌های بزرگ را گرفت و در نهایت در سال 76 بود که راهی استقلال شد. اولین تجربه حضور با لباس آبی در زمین، مصادف با شکست سنگین استقلال در دربی 20 تیر مقابل رقیب دیرینه شد و خاطره‌ای از فرهاد جز یک هند عجیب در اوایل بازی و اخطار در ذهن حتی جدی‌ترین هواداران او نمانده است.

1882889آبی‌های محبوب بعد از انقلاب که البته اخیرا خیلی هم با یکدیگر رفیق نیستند- سال‌های ابتدایی حضور فرهاد مجیدی در ترکیب استقلال

فصل بعد اما و در روزهای کنار کشیدن عجیب پرسپولیس از لیگ، استقلال با ناصر حجازی تیمش را به دست تکنیک ناب و شم گلزنی بالای مجیدی سپرده بود و آبی‌ها با درخشش او موفق به کسب عنوان قهرمانی شدند. درگیری با کادر مدیریتی استقلال باعث شد فرهاد مجیدی در آستانه انتقال به پرسپولیس قرار بگیرد، اما در نهایت این اتفاق رخ نداد و او هر جوری که بود در جمع آبی‌پوشان باقی ماند. فصل بعد اما پرسپولیس اوج گرفته تحت هدایت علی پروین با آن مدافعان قلدر و سبک بازی سنتی و فیزیکی، اجازه نفس کشیدن به تیم رقیب را نداد و پرسپولیس مانند این فصل موفق به فتح دبل شد.

1882884خط حمله بی رحم و جوان استقلال که باعث شد این تیم در فصل غیبت پرسپولیس، با اقتدار قهرمان لیگ آزادگان شد

فرهاد مجیدی در اولین دوره حضورش در استقلال در اغلب بازی های لیگ فوق العاده ظاهر می شد، اما هیچ حرفی در مقابل مدافعان قلدر پرسپولیس مانند رهبری فرد، نادر محمد خانی، افشین یا هاشمی نسب نداشته و همیشه کم اثرترین بازیکن دربی لقب می گرفت. انتقال کوتاه مدت به اتریش و راپیدوین با بازگشت زودهنگام فرهاد همراه شد در نهایت در مهر ماه 79 بود که او بعد از هفت سال استقلال را به مقصد امارات ترک کرده و ستاره الوصل و البته العین لقب گرفت.

در آن فصول نیز هر از چند گاهی شایعاتی در مورد احتمال انتقال فرهاد مجیدی به پرسپولیس مطرح می شد. در تابستان 81 و البته 82 او فاصله زیادی تا پوشیدن لباس قرمز نداشت، اما علاقه شدید به استقلال و تبعات احتمالی این انتقال، باز هم فرهاد مجیدی را از انتقال به تیم رقیب منصرف کرد..

1882885سفر به تهران با لباس الوصل در تابستان 81- روزهایی که شایعه انتقال فرهاد مجیدی به پرسپولیس اوج گرفته بود

شهریور 86 و باز هم بازی کردن در ترکیب استقلال زیر نظر ناصر حجازی. شرایط در آن مقطع چندان مناسب مجیدی نبود و به نظر او به پاییز دوران ورزشی خود نزدیک شده بود. حتی فرهاد در قهرمانی استقلال در سال 88 نیز نقش چندانی ایفا نکرد، اما جدایی امیر قلعه نویی باعث تولد دوباره او در سومین دهه عمرش در ترکیب استقلال شد.

فرهاد مجیدی ستاره تیم های مرفاوی و مظلومی در فصول بعد لقب گرفت و اگرچه استقلال موفق به کسب عنوان قهرمانی نمی شد، اما هواداران این تیم از تکنیک درخشان و گلزنی های فرهاد تا حد ممکن سیرآب می شدند. بعد هم که بازگشت امیر قلعه نویی، آغاز دوباره اختلافات- یک رفت و برگشت عجیب و بالا بردن آخرین جام قهرمانی در بهار 92 با لباس استقلال در ورزشگاه آزادی.

1882886سفر به تهران با لباس الوصل در تابستان 81- روزهایی که شایعه انتقال فرهاد مجیدی به پرسپولیس اوج گرفته بود

اما این آپدیت فرهاد مجیدی یک تفاوت محرز با ستاره دهه 70 داشت. هر چقدر در اولین دوره این ستاره خوش تیپ برابر پرسپولیس بی اثر بود، در دومین مقطع هر بلایی خواست سر رقیب دیرینه آورد و تبدیل به قاتل قرمزپوشان شد. چهار بار گلزنی برابر پرسپولیس در بدترین روزهای تاریخ این باشگاه، شماره هفت آبی رنگ را تبدیل به بدترین کابوس رقیب کرده بود و آن اواخر دیگر مجیدی به هر طریقی دمار از روزگار مدافعان پرسپولیس در می آورد.

این روند حتی در دوران مربیگری فرهاد مجیدی نیز تکرار شد و سریال مکرر و تکراری قهرمانی های پرسپولیس در سال های اخیر فقط به دست کسی قطع شد که همان روز اول قول داد "من به اینا نمی بازم" و واقعا هم نباخت. کسی که مقتدرانه ترین قهرمانی تاریخ لیگ برتر را رقم زده و باز هم در روزهای تلخ، دست دل هواداران آبی را گرفت. بزرگ ترین دلخوشی استقلالی ها برای ایستادن جلوی پرسپولیس همیشه فرهاد مجیدی بوده و فصل قبل هم باز این هفت مقدس بود که غرور و آبروی طرفداران این تیم را خرید.

1882887بالاخره از دست شیث فرار و دروازه پرسپولیس را باز کرد- این بزرگ ترین لحظه زندگی ورزشی فرهاد مجیدی خواهد بود

اشک های تلخ و البته غرورانگیز فرهاد مجیدی در جشن قهرمانی اما خبر از یک جدایی غیرمنتظره دیگر می داد. بعد از اینکه مثل مورینیو در سال 2004 و در چلسی کاری کرد که هواداران سر خود را برابر رقیب بالا بگیرند، ستاره محبوب این روایت باز هم تصمیمی گرفت که کسی انتظارش را نداشت. مثل همه آن روزهایی که در زمین نیز درست در لحظه ای زهرش را به حریف می ریخت که همه را شگفت زده کرد.

1882888هق‌هق باورنکردنی مجیدی روی سکوی قهرمانی- مردی که باز هم هواداران استقلال را مقابل رقیب سربلند کرد و "به آنها نباخت"

پرسپولیسی بودن و عاشقانه فرهاد مجیدی را از همان سال 74 دوست داشتن هم چیز عجیبی است. من در تمام سال هایی که فرهاد حتی بی رحمانه در محوطه جریمه پرسپولیس غوغا می کرد، در میان تلخی شادی های حرص درآر بعد از گلزنی های مکرر در دربی و حتی پس از قطع کردن روند قهرمانی های پرسپولیس در لیگ برتر با آن جملات آتشین و غروری به رنگ خالص آبی، به شکل غیرقابل توصیفی به هفت محبوب استقلال علاقه داشتم. آنقدر که وقتی پریناز ایزدیار در فیلم "ملاقات خصوصی" گفت "من به خاطر استقلال نه، به عشق دیدن فرهاد مجیدی به استادیوم می رفتم"، یادم آمد که چه احساس مشترکی و چقدر بازی های رقیب را به عشق تماشای فرهاد روی سکوهای آزادی تماشا کردم. مهاجمی دوست داشتنی و لزن که بارها گفتند آماده انتقال به پرسپولیس است و قند در دلم آب شد- اما این اتفاق رخ نداد و این حسرت ابدی ماند.

آریا فاطمی‌مقدم

مشاهده این خبر در سایت مرجع